ВРЕМЕТО В БЯЛА СЛАТИНА

Галиче

Дата на публикуване: 27.09.2012 16:25
 
Страхил Христов Стоянов
Кмет на с. Галиче 
тел: 09136 / 2329, 0894 48 57 36

Галя Цветанова Дочовска - Гайдарска
Гл. специалист в кметство Галиче
тел.: 0893 32 65 69
еmail: galiche@oabsl.bg

Радослава Александрова Кръстева
Изпълнител "Лична помощ"
 
Страхил Христов Стоянов е роден на 17.06.1975 г. в град Бяла Слатина. Основното си образование завършва в с. Галиче, а средното си в Техникум по механизация и електрификация на селското стопанство ,,Н. Й. Вапцаров" в гр. Бяла Слатина.
Военната си служба отбива във ВВС Божурище. Женен с две деца.
Селото се намира в северозападна България, разположено в котловина на брега на река Скът, с площ — 70,217 км². На запад граничи със селата Алтимир и Липница, на север със с. Селановци, на изток със с. Бърдарски Геран и на юг със с. Търнава.
Историята на населеното място Галиче започва, поне „на хартия“, някъде в края на ХIV век  и началото на ХV век. За селото се знае от предания, а и от намерени през изминалите години тракийски съкровища, че е било кръстопът през римско време. Единият път е от с. Гиген (Улпия Ескус — римски град, създаден по времето на император Траян през 106 г.), пътят минавал през с. Галиче (местностите „Сънтина бабка“ и „Тево дърво“) и продължавал през г. Бяла Слатина за г. Червен бряг (тогавашен център). Другият път, минаващ през селото идвал от г. Лом и минавал през местностите „Прапора“, „Червената урва“, към г. Бяла Слатина и г. Червен Бряг. Въпросните пътища са съпроводени на интервали с могили, запазени до наши дни, най-вероятно някогашни ориентири. За първи път името на селото, обаче, се споменава в турските документи за областта, в началото на XV век. За през периода на турското робство в България за селото е останало като предание, че турчин в селото не е замръквал или ако е, то на сутринта от селото излизал само конят му. Причина за това най-вероятно е било, че селото се е намирало в гориста местност, което от своя страна е служило в плюс за местното население. За това време, но в по-късен стадий от турското владичество XVI–XVII век е останала една притча за отстояването на една любов: „Извън селото, в гората, била отседнала турска войска. Водачът им имал болки в очите и местна лечителка му казала, че трябва да му се правят компреси от млада девойка от селото и с вода от «манастира» (местност, намираща се западно от селото). Въпросното момиче било доведено, но то си имало приятел Данфор, който замислил през нощта да отърве от турците девойката си. И така през нощта той се промъкнал тихомълком в шатрата на турския водач и без да му мигне окото му отрязал главата. На сутринта, след като разбрали за обезглавеният им водач, турската потеря напуснала местността.“. От тогава на това място, до наши дни, е просъщесвувало дърво наречено от населението „Данфоров Горун“.
В околностите на с. Галиче, през 1918 г. е открито сребърно съкровище, състоящо се от 14 сребърни фалери, с изображения на жена, конник и розети. Изкусно изработено и позлатено. Съкровището датира от II–I в. пр.н.е., малка част от което било видяно във Виена през 1970 г. в музей.
В местността има много могили и тракийски гробници. Някои от тях са: „Батова могила“, „Ценкова могила“, „Разкопана могила“. И трите се намират в най-високите точки в околията. Също така интересни забележителности са местностите: „Червената урва“, „Дулеца“, „Пищова падина“, „Меча дупка“, „Тево дърво“, „Обретен“.
Всяка втора събота и неделя от месец юни се провежда селски събор.

Местоположение


Платформа за достъп до обществена информацияДокументиОтчетиРегистърСписък на категориите информация, класифицирани като служебна тайнаПублична информация съгласно Закона за защита на класифицираната информация и актовете по прилагането муОбщина Бяла СлатинаОтчет по чл. 71 от НУРПСКНППЦОППАТМБАЛ Бяла СлатинаУчилищаРемонтни работи по учебни корпуси на ПГО „Елисавета Багряна“ гр. Бяла СлатинаДОСТАВКА НА СЕЛСКОСТОПАНСКА ТЕХНИКА ЗА НУЖДИТЕ НА ПАГ „Н.Й.ВАПЦАРОВ“ ГР. БЯЛА СЛАТИНАДОСТАВКА НА СЕЛСКОСТОПАНСКА ТЕХНИКА ЗА НУЖДИТЕ НА ПАГ „Н.Й.ВАПЦАРОВ“ ГР. БЯЛА СЛАТИНА - ОТТЕГЛЕНАРемонт на сградата на СУ „Христо Ботев“ с. Галиче, общ. Бяла СлатинаОбщински предприятияДетски градиниСдружение "Футболен клуб Любимец"Читалища„Извършване на строително-ремонтни работи за „Подобряване на културната инфраструктура в НЧ „Напредък – 1898“ – с.Търнава, общ. Бяла Слатина“.КонкурсиТъргове за отдаване под наемТъргове за продажбаПриватизацииКонцесииТъргове за отстъпено право на строеж.Заповеди по чл. 129 от ЗУТПроцедура по избор на кандидати за съдебни заседатели, съгласно изискванията на Закона за съдебната власт. 2023 г.Съобщения по Закона за Гражданска Регистрация.Уведомления за Инвестиционни предложения.Заповеди, касаещи Закона за собствеността и ползването на земеделските земи /ЗСПЗЗ/.Уведомления за откриване на производството по издаване на общ административен актОбявления от Държавен съдебен изпълнител.Други уведомленияОбществено порицаниеОбяви за процедуриУчилищаДетски градиниЧиталищаСоциални институции и услуги в общносттаКметстваОбщинска администрацияСвържете се с нас
Пиши ни